یکشنبه، 6 مهر 1399 / 2020 September 27
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
خدایی ، عبد الرحمن (کردستان)

اين‏جانب به سال 1320 شمسى در روستاى بوئين سفلى كه الان به شهر بوئين موسوم است - از توابع شهرستان بانه - در خانواده‏اى كشاورز به دنيا آمدم.

مقطع ابتدايى را در مدرسه روستا تحصيل كردم و روخوانى قرآن مجيد را در زادگاهم فرا گرفتم. در سال 1332 شمسى به منظور تحصيل علوم دينى به زى طلبگى درآمدم و در منطقه بانه، سقز، سنندج و مريوان در محضر اساتيد معروف، آقايان جناب حاج ملا محمود محمدى، جناب حاج ملا عبدالله حيدرى، جناب ملا شيخ حسين خان، جناب حاج ملاعبدالله محمدى و جناب حاج ملا سيد على خالدى تلمذ كردم. در سال 1344 شمسى در محضر علامه جناب حاج ملا محمد باقر مدرسى؛ بالك مريوان به اخذ اجازه افتاء و تدريس مفتخر شدم. در سال 1362 شمسى در دوره تخصصى كه از طرف مركز بزرگ اسلامى در تهران داير شده بود، شركت نمودم.

فعاليت مذهبى و علمى

از سال 1345 شمسى بدون وقفه به تدريس و تبليغ مسلمانان پرداختم. به محض اتمام دوره تحصيلات و كسب اجازه افتاء و تدريس، در روستاى كانى بند بانه به عنوان مدرس و امام جماعت روستا، به آموزش علوم دينى به طلاب و تبليغ مبانى اسلام به مردم مسلمان مشغول بودم تا سال 1357 شمسى كه به روستاى ننور نقل مكان كردم. در سال 1360 شمسى به شهرستان بانه نقل مكان كردم و از سوى مردم محله‏اى كه در آن ساكن شدم، به عنوان امام جماعت مسجد رسالت انتخاب شدم كه اين مسند تا كنون برقرار است. ضمناً از سال 1360 شمسى به عنوان مدرس در مدرسه علوم دينى شهرستان بانه به همكارى با مركز بزرگ اسلامى پرداخته‏ام كه در تاريخ 22 بهمن 1361 شمسى، به سمت امام جمعه شهرستان بانه منصوب شدم و از آن موقع تاكنون به تبليغ و ارشاد مؤمنين مشغولم - لله الحمد و الشكر -.

فعاليت‏هاى سياسى و اجتماعى

اين‏جانب از بدو انقلاب اسلامى، همواره در جهت تنوير افكار عمومى مردم و گرايش به سمت اسلام تلاش و كوشش داشته‏ام. از جمله در دوازده فروردين 1358 شمسى در جهت رأى به نظام جمهورى اسلامى تلاش فراوان داشتم. پس از آن نيز در بحبوحه‏هاى مختلف، هم‏سنگر مدافعين نظام بوده‏ام، به خصوص در زمان جنگ براى تقويت روحيه رزمندگان اسلام، به جبهه‏هاى جنوب وغرب از جمله جزيره مجنون و حلبچه عزيمت نمودم. همچنين بيش از ده سال به عنوان رئيس هيأت مديره هلال احمر بانه، هم‏سنگر امدادگران آن جمعيت ايثارگر بوده‏ام، علاوه بر اين‏ها امامت جمعه شهرستان بانه و تدريس علوم دينى را نيز در كارنامه خدمات خود دارم و هم‏اكنون نيز نماينده مردم شريف استان كردستان در مجلس خبرگان رهبرى مى‏باشم.