چهار شنبه، 1 اسفند 1397 / 2019 February 20
بازدید : 8657 تاریخ درج : 1397/4/11 زمان : 18:28:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

آیت الله خاتمی در نشست خبری: اعضای خبرگان مشکلات مردم را لمس می‌کنند/ مسئولین قدر نجابت مردم را بدانند.

آیت‌الله سیّد احمد خاتمی، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری، صبح امروز (دوشنبه ۱۱ تیر) در نشست خبری خود، به ارائه گزارش فعالیت‌های مجلس خبرگان در دور پنجم پرداخت و اظهار داشت: نگاه برخی این است که خبرگان، فقط سالی دو اجلاس دارد. این گزارش، این نگاه را تصحیح می‌کند که چنین نیست.اعضای خبرگان مشکلات مردم را لمس می‌کنند/ مسئولین قدر نجابت مردم را بدانند.


عضو هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه نمایندگان مجلس خبرگان با تمام وجود، مشکلات مردم را لمس می‌کنند، تصریح کرد: از مسؤلین می‌خواهیم قدر نجابت مردم را بدانند و برای حل مشکلات، از تمام توان مایه بگذارند.

 آیت‌الله سیّد احمد خاتمی، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری، صبح امروز (دوشنبه ۱۱ تیر) در نشست خبری خود، به ارائه گزارش فعالیت‌های مجلس خبرگان در دور پنجم پرداخت و اظهار داشت: نگاه برخی این است که خبرگان، فقط سالی دو اجلاس دارد. این گزارش، این نگاه را تصحیح می‌کند که چنین نیست.

تصور صحیحی نیست که خبرگان سالی دو جلسه دارد و تمام!

وی با بیان اینکه بر اساس ماده 21 آیین‌نامه داخلی، مدت دوره هیأت‌رئیسه و کمیسیون‌ها، دو سال است و بعد از آن مجدداً رأی‌گیری می‌شود، خاطرنشان کرد: در اسفندماه، انتخابات هیأت‌رئیسه برگزار شد و به دلیل عدم فرصت کافی، انتخابات کمیسیون‌ها، شهریور امسال برگزار می‌شود.

آیت الله خاتمی ادامه داد: هیأت‌رئیسه در دور جدید، تا کنون بیست جلسه برگزار کرده است. سه جلسه مشترک هم بین اعضاء خبرگان و هیأت‌رئیسه برگزار شده است و جلسه بعدی، چهارم مرداد خواهد بود.

وی از برگزاری 12 جلسه توسط کمیسیون تحقیق خبر داد و ادامه داد: کمیسیون آیین‌نامه داخلی خبرگان نیز 13 جلسه برگزار کرده است.

اصلاح قانون انتخابات خبرگان در حال بررسی است

عضو هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری، یکی از طرح‌های مهم کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس خبرگان را اصلاح قانون انتخابات مجلس خبرگان دانست و اظهار داشت: این طرح باید در صحن علنی مجلس مطرح شود و در صورت تصویب نهایی، افرادی می‌توانند کاندیدا شوند که مدرک سطح ۴ حوزه را داشته باشند. البته این جدا از صلاحیت علمی افراد است که شورای نگهبان، با برگزاری امتحان، مشخص می‌کند.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، شرط ثبت‌نام را مدرک کارشناسی ارشد قرار داده‌اند؛ در آیین‌نامه مجلس خبرگان،چنین چیزی نیست.

وی افزود: اگر کسی برای ثبت نام مجلس مراجعه می‌کرد و مدرک کارشناسی ارشد نداشت، می‌گفتند پس بروید برای مجلس خبرگان کاندیدا شوید!

آيت الله خاتمی تصریح کرد: نمی‌گوییم سطح 4 حوزه، معادل دکتری است، ولی بالاترین سطح در حوزه است که اگر طرح مذکور تصویب شود، کاندیداهای خبرگان، باید سطح 4 را داشته باشند.

وی، کمیسیون سیاسی- اجتماعی مجلس خبرگان را یکی از فعّال‌ترین کمیسیون‌های این مجلس دانست و اظهار داشت: این کمیسیون، 41 جلسه برگزار کرده است.

وی ادامه داد: کارگروه‌ها و کمیته‌های فرهنگی، اجتماعی و... حدود شصت جلسه برگزار کرده‌اند و از مسؤلین رده‌بالای امنیتی، فرهنگی و... دعوت شده است.

آیت الله خاتمی، ارسال جزوه‌های تخصصی و تحلیلی مبتنی بر نظرات کارشناسان مدعو، برای اعضای خبرگان را یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته عنوان کرد.

وی ادامه داد: کمیسیون حراست و پاسداری از ولایت فقیه، 12 جلسه برگزار کرده است.

به گفته آیت‌الله خاتمی، کمیسیون مالی و اداری مجلس خبرگان نیز 4 جلسه برگزار کرده است.

حاصل کار هیأت اندیشه‌ورز خبرگان، به رهبر انقلاب ارائه می‌شود

آیت الله خاتمی به بیانات رهبر انقلاب مبنی بر تشکیل هیأت‌ اندیشه‌ورز در مجلس خبرگان اشاره کرد و اظهار داشت: با اهتمام آیت‌الله جنتی این هیأت تشکیل شد و هیأت مقدماتی آن، 13 جلسه برگزار کرد و مطرح کرد که اعضای هیأت اندیشه ورز، در صحن علنی انتخاب شود.

وی ادامه داد: این هیأت، طی یک طرح دوفوریتی به تصویب رسید و 11 جلسه هم برگزار شده که سازوکار اجرایی آن و موضوعات دارای اولویت، مشخص شده است.

آیت الله خاتمی، موضوعات دارای اولویت هیأت اندیشه‌ورز مجلس خبرگان را دین و فرهنگ، علم و فناوری، حقوقی- قضایی، اقتصادی و سیاسی-اجتماعی دانست و تصریح کرد: هیأت اندیشه‌ورز، مرکب از اعضای خبرگان و جمعی از کارشناسان، با هدف رصد و دیده‌بانی کلان نسبت به پیشرفت‌های و توقف‌های انقلاب در مسیر اهداف است همچنین؛ارزیابی هدف‌ها و بایسته‌ها نسبت به تحقق اهداف و نیز گفتمان سازی در جامعه.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه این کارگروه‌ها هم‌اکنون مشغول بررسی‌های خود هستند، تصریح کرد: در نهایت، حاصل بررسی‌ها،به محضر شریف مقام معظّم رهبری ارائه می‌شود.

دشمن در هدف خود ناکام خواهد ماند

آیت الله خاتمی، مسائل جاری کشور را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: دشمن تصریح می‌کند که هدفش براندازی است و در این راستا، تحریم‌ها و فشارهای گوناگونی را وارد می‌کند. قطعاً با وجود رهبری هوشیار، دوراندیش و بزرگی که توانسته به خوبی کشتی انقلاب را به ساحل نزدیک کند و با این مردم همراه، قطعاً دشمنان راه به جایی نخواهند برد و ناکام خواهند ماند.

با تمام وجود، مشکلات مردم را لمس می‌کنیم

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس خبرگان با تمام وجود، مشکلات مردم را لمس می‌کنند، تصریح کرد: آنچه از خبرگان می‌آید این است که از مسؤلین می‌خواهیم قدر نجابت مردم را بدانند و برای حل مشکلات، از تمام توان مایه بگذارند و در پی باز کردن گره‌ها باشند.

آیت الله خاتمی، هدف دشمن را پمپاژ ناامیدی دانست و با بیان اینکه خط استراتژیک آن‌ها، ناامید کردن مردم از آینده انقلاب است، تصریح کرد: ولی آینده انقلاب روشن است. ما طی 40 سال مشکلاتی به مراتب سخت تر داشتیم. طی هشت سال دفاع مقدس، مردم ما با تمام استکبار جنگید.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: زمانی را تجربه کردیم که سیلوها جارو شد و گندمی وجود نداشت، اما آن دوره گذشت، این مشکلات هم می‌گذرد.

مسؤلان، تریبونی با هم حرف نزنند

وی، یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات کنونی را وحدت و همدلی حول محور ولایت دانست و اظهار داشت: وحدت مسؤلان با یکدیگر بسیار مهم است؛ مسؤلان برای حل مشکلات، با یکدیگر متحد باشند. مسؤلین خوب می‌دانند که به شکل تریبونی با هم حرف نزنند و مشکلات را در جلسات خصوصی حل کنند و به میان مردم نکشند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان، همراهی مسؤلان با مردم را یی دیگر از راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی دانست و اظهار داشت: وقتی مردم می‌گویند مشکل آب و برق داریم، مسؤلان با آن‌ها همراهی کنند و کمک کنند تا مشکل حل شود.

اشرافی‌گری سم است، ولی همه را اشرافی ندانیم.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه اشرافی‌گری از ناحیه هر کسی باشد، سم است، تصریح کرد: لکن همه مسؤلان را اشرافی نبینیم؛ مسؤل خود و ساده‌زیست و همراه مردم را هم ببینیم که شبانه‌روز در خدمت مردم هستند.

تیم ملّی در جام جهانی به برکت خودباوری درخشید

وی ادامه داد: خودباوری ملی و فردی همیشه جواب داده است. در جام جهانی، ورزشکاران ما به برکت خودباوری، خوش درخشیدند و هم مقام معظّم رهبری و مسئولین و هم مردم از آنها تجلیل کردند. در عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی این خودباوری نعمتی است برای حل مشکلات. حلّال مشکلات، مدیریت جهادی است؛ مدیریتی که همراه خستگی ناپذیری باشد؛ این اصلی است که تجربه شده است.

آیت الله خاتمی، نسخه پیروزی را، مقاومت و ایستادگی دانست و خاطرنشان کرد:این تصریح قرآن است.

از سخنان رئیس‌جمهور استقبال می‌کنیم.

آیت الله خاتمی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور اظهار داشت: استقبال می‌کنیم از هر سخنی که دعوت به اتحاد و مقاومت کند. این سخن، سخن درستی است از هر گوینده‌ای که باشد. لکن وحدت، محور می‌خواهد. محور وحدت، «حبل‌الله» است که در عصر ما، ولایت است. زمینه‌های اختلاف را هم نباید ایجاد کرد و حریم مردم و یکدیگر را نگه داشت و منطقی سخن گفت.

آیت الله خاتمی گفت: در هیأت‌رئیسه، تصویب کردیم که برنامه‌ای به صورت هفتگی و ماهیانه در رسانه‌ها داشته باشیم و به مردم بگوییم که خبرگان چه می‌کنند. درست است که جلسات ما غیرعلنی است ولی بسیاری از نطق‌ها قابل انتشار است. آیین‌نامه داخلی این اجازه را به هیأت رییسه داده است که هر قسمت از اجلاسیه را که بخواهد، رسانه‌ای کند.

 وی افزود: اگر برنامه‌سازی داشته باشیم، محتوای زیادی برای انعکاس به مردم وجود دارد.

آیت الله خاتمی تصریح کرد: متأسفانه، خبرگان و برخی نهادهای دیگر، ضعف رسانه‌ای دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این سؤال که آیا در طرح جدید مجلس خبرگان برای شرایط کاندیداهای این مجلس، شرط سنی هم لحاظ شده یا خیر، اظهار داشت: افراد تا وقتی که توانایی کار داشته باشند و مؤثر باشند، می‌توانند کاندیدا شوند و سقف خاصی در نظر گرفته نشده است. امّا حداقل سن، در این طرح آمده است. بالاخره، مجلس خبرگان، رهبری را تعیین می‌کند و تدبیر باید طوری باشد که اعضاء، زمینه پذیرش در جامعه را داشته باشند.

آیت الله خاتمی افزود: زمان اجلاس آینده مجلس خبرگان، ۱۳، ۱۴ و ۱۵ شهریور خواهد بود.


ارسال نظر
نویسنده
متن
*